Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer, bebeklerin vücudunda savunma sistemi yeterli düzeyde gelişmediği için birçok probleme maruz kalırlar. Özellikle solunum yollarındaki problemler sık karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alır. Buna bağlı olarak burun bölümünde tıkanıklık, burunda akıntısı, nefes almada güçlük çekilmesi, emmeme hissi gibi belirtilerle kendini belli eder. Ayrıca gaz sancısı, sürekli ağlama krizleri, uykusuzluk gibi problemlerin yanı sıra öksürük, yüksek ateş gibi şikâyetlere sebebiyet verir. Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer, solunum yapılmasına engel olduğu için bebek emme esnasında güçlük çeker. Nefes almadıkları için uyku problemleri yaşarken; huzursuzluğa neden olur. Uyku halinde iken sürekli uyanır. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Bunun için çocuk doktoruna görülmesinin yan ısıra uygulanacak tetkikler ile Akciğerlerinde problemin olup olmadığına bakılır. Burun akıntısına bağlı bebeklerdeki şikâyetlerin giderilmesi için soğuk algınlığı şurubunun yanı sıra yüksek ateşi dindirecek şuruplarda uygulanır. Yapılan tıbbi tedavinin yanında uygulanacak bazı küçük uygulamalar sayesinde bebeğin burun akıntısının tedavisi edilir.


Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer

 • Öncelikli olarak böyle şikâyetleri olan bebeklerin vakit kaybedilmeden doktora götürülerek tedavi edilmesi önceliklidir. Oldukça zor bir süreç olması bakımından hem bebeğin huzursuz olmasına hem de ailenin huzursuz olmasına sebebiyet verir. Bu nedenle vakitlice tedavi edilmesi gerekir.
 • Doktorun verdiği tedavinin yanı sıra bebeğin yatmadan önce sıcağa yakın su ile banyo yaptırılması gerekir. Yapılan banyo sayesinde bebeğin burun akıntısının giderilmesi sağlanır. Bebekte bulunan üst solunum yollarındaki problemin giderilmesinde destek salınırken geceye rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olunur.
 • Bu süreç içerisinde bebeğin bulunduğu ortamda buhar makinesi kullanılması tavsiye edilir. Özellikle çağımızda kaloriferli olan evlerde ortamın nem miktarının düşük olması sebebiyle bebekte üst solunum yollarında problem görülür ve burun akıntısına sebebiyet verirken; odanın nemli tutulması bu probleminin giderilmesine fayda sağlar. Buhar makinesi olmayan kişilerin kalorifer üzerine bir kabın içerisine su koyması halinde odanın nemlenmesine yardımcı olunması sağlanır.
 • Bebeğin bulunduğu ortamın hijyen kuralları içerisinde temizliğinin yapılması gerekir. Bebek odada olmadığı zaman havalandırarak bebeğin tekrar odaya alınması gerekir. Çünkü yaşadığı ortamda bulunan olumsuz kokuların giderilmesi bebekte bulunan akıntının giderilmesine fayda sağlar.
 • Hava güzel olduğu zaman bebeğin dışarı çıkartılarak hava alması sağlanır. Güneş ve açık hava bebeğe iyi gelirken; özellikle ağaç bulunan ortamlarda bulunması oksijen miktarının yüksek olması sebebiyle daha çok fayda sağlar.
 • Bu süreç içerisinde bebeğin burnundan içeri tuzlu su damlatılarak bu bölümün temizlenmesi sağlanır. Özellikle tuzlu serum uygulaması bebeğin burun yolunun açılmasında fayda sağlar. Ayrıca burun akıntısını giderir.
 • Tıkanıklığını açan aparatlar kullanılması bu bölgede fayda sağlar.
 • Bebeklerde bulunan burun akıntısının giderilmesi için bebeğin kullandığı emzik, biberon, oyuncak gibi aparatların temizliğinin yapılması gerekir. Çünkü uygulanan tedaviye karşı bebeğe verilecek aparatların temiz olmaması hastalığın vücuttan atılmasına engel olur.
 • Bu süreç içerisinde annenin bebeğini emzirmesi gerekir. Üst solunum yolları problemi ile oluşan burun akıntısında bebek su kaybettiği için de yeterli düzeyde emzirilmesi son derece önemlidir. Anne sütü içerisinde bulunan doğal antibiyotik sayesinde bebekte bulunan burun akıntısının tedavi edilmesine fayda sağlar.
 • Burun akıntısının temizlenmesi için burna herhangi bir yabancı madde veya yabancı cisim sokulmasından kaçınılması gerekir. Bu gibi uygulamalar bebekler başka sıkıntılara sebebiyet verir.
 • Geçmeyen burun akıntısında vakit kaybedilmeden doktora tekrar gidilmesi gerekir. Aksi halde bebekte Sinüzit ve alerjik rinit gibi problemlere sebebiyet verilebilir.

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer Yorumları

soru

Emanet

03 Eylül 2018 Pazartesi

Bebeğim üç aylık ve sürekli olarak burun akıntısı rahatsızlığı yaşıyor. Henüz bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için antibiyotik ilaçlar kullanmasını istemiyorum. Ev de ne gibi yollar izlersem bebeğimin burun akıntısı rahatsızlığı ortadan kalkar lütfen yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
cevap

Mürid

08 Eylül 2018 Cumartesi

Bebeğin burun akıntısı sürekli oluyorsa nezle ile alakalı değil; büyük ihtimalle alerjiktir. Bebeği deniz kenarı veya park gibi ortamlara götürerek burun akıntısında değişiklikler olup olmadığını gözlemleyin. Eğer olmuyorsa, burun akıntısının sebebi ev kaynaklıdır. Ev kaynaklı alerjilerin büyük kısmı halıdan ve evde beslenen hayvandan kaynaklanır. Bunlari hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun Akıntısını Ne Keser?

Güncel

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm, burun akıntısı herkesin yaşadığı bir sorundur. Çocuklarda burun akıntısı daha çok görülür. Kış ayında ve ilkbahar ayı[...]

Gripte Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Akıntısı, nefes almayı sağlayan burun organında grip hastalığıyla birlikte sıvının meydana gelmesi durumudur. Nefes alma hususunda güçlük yaratan bu rah[...]

Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli burun akıntısı, insanların vücudunda üst solunum yolu dediğimiz yerde oluşan hastalıkların burun mukozasının burun yoluyla akması durumudur. İnsanlarda gör�[...]

Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir, bebeklerde burun akıntısı bebek 1 yaşına girene kadar devamlı oluşur. Bebeğin vücut direnci zayıf olduğu için vücuda gire[...]

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer, bebeklerin vücudunda savunma sistemi yeterli düzeyde gelişmediği için birçok probleme maruz kalırlar. Özellikle solunum yolları[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6