Burun Akıntısını Ne Keser?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun akıntısını ne keser, burun akıntısı tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Genelde soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtisi olarak yaşanır. Her ne olursa olsun burun akıntısı can sıkıcı, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır ve kişi bir an önce akıntıdan kurtulmak ister. Burun akıntısını hafifletmek ya da kesmek için kullanılabilecek bir ilaç yoktur. Bu nedenle bitkisel ürünlerden yardım alınması daha doğru olur. Eğer akıntı alerjik olarak gelişmişse bunun için doktora başvurulmalıdır. Doktor altta yatan neden yönelik tedaviyle sorunun çözümlenmesine yardımcı olabilir.


Burun akıntısını ne keser?


Tuzlu su: Burun akıntısını kesmek için tuzlu su kullanılabilir. Tuzlu su, mukusu incelterek, tıkanıklığı açar. Bununla beraber burun içinde oluşabilecek tahrişi engellemek için burun kanallarını korur. Burun geçişi ve hava kanallarını açar. Bir su bardağı ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek çözünmesi için karıştırılır. Karışım damlalık aparatı olan bir şişeye alınarak burun deliklerinden uygulanır. Rahatlama sağlanana kadar gün içinde birkaç defa tekrarlanabilir.

Hardal yağı: Burun akıntısı için oldukça etkili olan hardal yağı, akıntıyla beraber tıkanıklığı da giderir. Hardal yağı, burun deliklerinden birkaç damla uygulanabilir. Antibiyotik, anti histaminik etkiye sahip olan hardal yağı, soğuk algınlığı belirtilerine karşıda kullanılabilir. Bunun için solunum yoluyla kullanılması gerekir.

Zencefil: Her derde deva niteliğinde olan zencefil, içeriğinde yararlı antioksidanlar barındırır. Burun akıntısı içinde oldukça faydalı olan zencefil, rendelenerek içine tuz ilave edilir. Bu şekilde gün içinde 3-4 defa kullanılabilir. Bunun yanı sıra zencefil çay şeklinde hazırlanıp, limon ve bal eklenerek içildiğinde hem burun akıntısı, tıkanıklığı hem de soğuk algınlığı belirtileri için içilebilir.

Zerdeçal: Zencefil gibi birçok sağlık sorununa karşı iyi gelen zerdeçal, özellikle açık yara ve kesikler için etkili bir bitkidir. Antioksidan, anti bakteriyel, anti inflamatuar etkiye sahiptir. Burun akıntısı için kullanılabilir. 1 fincan zerdeçal tozu, yarım tatlı kaşığı keten tohumuyla karıştırılır. Karışım bir suya ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan suyun buharı teneffüs edildiğinde burun akıntısına çözüm getirilebilir.

Sarımsak: Burun akıntısını ne keser, sorusuna sarımsak diye cevap verilebilir. Sarımsak solunum yolu hastalıkları için yaygın şekilde kullanılan bitkiler arasındadır. Yemeklere eklenerek, çay olarak tüketilebilir ya da günde bir kez çiğ olarak çiğnenerek veya hap gibi yutularak alınabilir.

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağı burun akıntısında burna çekilerek kullanıldığında akıntıyı kesmeye yardımcı olur. Bir mendile damlatılarak koklanabilir.

Kırmızıbiber: Sinüs ve burunda mukus tabakasının incelmesine yardımcı olan alternatif bir tedavidir. Burun akıntısına karşı anında etki yaratabilir. Zararlı toksinlerin atılması içinde etkilidir.

Fesleğen çayı: Burun akıntısını kesen fesleğen çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Balgam söktürücü, mukus inceltici etkisi vardır. Taze fesleğen gün içinde çiğnenebilir. 10 adet fesleğen yaprağından hazırlanan çaya birkaç tane karanfil eklenip içilebilir.

Susam: Susam yağı tencerede kaynayan suyun içine birkaç damla damlatılarak, buharı solunduğunda burun akıntısını geçirebilir.


Burun akıntısı için karışık çay tarifi

 • 1 şeker kaşığı süzme bal
 • Yarım tatlı kaşığı rendelenmiş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • Yarım çay kaşığı toz tarçın
 • Yarım çay kaşığı zencefil
 • Portakal suyu
 • 1 tane çay poşeti
Hazırlanışı: 5 bardak portakal suyunun içine diğer malzemelerin hepsi eklenerek kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. Karışım ocaktan alınarak bir bardak sıcak olacak şekilde yudum yudum içilir. Geri aklan kısmı cam kapaklı bir kavanoz içinde buzdolabında saklanmalıdır. Gün içinde içileceği zaman ısıtılarak içilmesi gerekir.

Burun Akıntısını Ne Keser Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Alerjik Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Alerjik Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Alerjik burun akıntısı nasıl geçer, bu rahatsızlığın ne zaman oluşacağı belli değildir ve basit bir şekilde tedavi edilebilir. Alerjik burun akıntıları yaşan bir [...]

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm, burun akıntısı herkesin yaşadığı bir sorundur. Çocuklarda burun akıntısı daha çok görülür. Kış ayında ve ilkbahar ayı[...]

Burun Akıntısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Burun Akıntısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Burun akıntısı halsizlik, durumları bireylerde özellikle kış aylarında kendini gösteren ve ilerleyici durumlarda iş görememe gibi rahatsızlıkları beraberinde getiren [...]

Baş Ağrısı Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ağrısı burun akıntısı, İnsanların sık sık karşılaşmış olduğu bazı hastalıklar kişinin vücudunda hastalık oluşumuna neden olmaktadır. Bu hastalıklar ki�[...]

Yeşil Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Yeşil Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Yeşil burun akıntısı nasıl geçer, vücuda etki eden virüs ve bakterilerin oluşturmuş olduğu hastalıkların belirtisi olarak kendini gösteren bu hastalık soğuk algınl[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6