Çoçuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çoçuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda burun akıntısı nasıl geçer, özellikle sonbaharın başlaması ile kış bitene kadar devam eden burun akıntısı üst solunum yolları enfeksiyonu çocuklarda sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Özellikle kapalı ortamlarda fazla kalınması sebebiyle bulaşıcı özelliği sebebiyle artma gözlenir. Çocukların okul, kreş, kütüphane gibi bölümlerde gereğinden fazla durması o ortamda bulunan hasta çocuktan diğerlerine yayılmasına sebebiyet verir. Bu süreç içerisinde çocuğun nefes almasında güçlük çekilirken; burun tıkanıklığı burun akıntısıyla beraber sebebi nefes almada problem yaşanır. Çocuklarda burun akıntısı nasıl geçer, bebeklerde sıklıkla görülen bu problemde gerekli tedaviyi yapılmaz ise başka hastalıklara sebebiyet verir. Özellikle kulak iltihabına neden olan bu problemlerde tedavi son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı doktor kontrolü ile uygulanacak antibiyotik tedavisi son derece önemlidir. Burun akıntısı ve tıkanıklığına bağlı çocukta bulunan yüksek ateşin giderilmesi için ateş düşürücü ilaçların kullanılması gerekir. Bu uygulamalar ile evde yapılacak küçük öneriler sayesinde çocukta bulunan burun akıntısının giderilmesi sağlanır. Şimdi bunlardan bahsedelim.


Çocuklarda burun akıntısı nasıl geçer uygulamalar

 • Yılda bir kez her çocuğun bu problemlere maruz kaldığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli uygulamalar bulunur. Özellikle bu süreç içerisinde çocuklara tavuk suyuna yapılmış çorbalarının içirilmesi oldukça fayda sağlar. İçerisinde bulunan enzimler sayesinde çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda eder.
 • Çocuklarda burun akıntısı nasıl giderilir, C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi son derece önemlidir. Özellikle portakal, kivi ve mandalina gibi meyvelerin tüketilmesi vücudunun C vitamini bakımından güçlenmesine fayda sağlar.
 • Çocuklarda bulunan burun akıntısının giderilmesi için tuzlu su uygulaması tavsiye edilir. Burnun her deliğinden içeri üç damla damlatılması ile bu bölümde bulunan akıntının giderilmesi sağlanırken; nefes yolu açılır. Bunun için satılan solüsyonların kullanılması da oldukça fayda sağlar.
 • Çocuklar yatmadan önce sıcak su ile banyo yaptırılması fayda sağlar. Bu uygulama ile üst solunum yollarında bulunan problemlerin giderilmesi sağlanırken; çocuğun rahat uyuması sağlanır. Çocuklarda bulunan burun akıntısını giderilmesi için uygulanan yöntemler de banyo yaptırılması sonrasında çocuğun yatması son derece önemlidir. Çocuk banyodan sonra dışarı çıkacak olursa burun akıntısında artma gözlenir.
 • Çocuğun bulunduğu odanın nem düzeyinin doğru ayarlanması gerekirken; özellikler günümüzde kaloriferli evler sebebiyle odalarının nem miktarının düşük olması çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonunun artmasına sebebiyet verir. Odayı nemlendirecek buhar makineleri kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca kaloriferli evlerde bulunan kişilerin bir kabın içerisine suyu koyup kaloriferin üzerine koyması da odanın nemlenmesine sebebiyet verir.
 • Çocukta bulunan burun akıntısı öksürüğe neden olduğu için yatarken baş kısmının yüksek olacak şekilde yatması akıntının genze kaçırmasını önleyeceği için öksürmenin giderilmesi sağlanır.
 • Akşam yatmadan önce çocukların göğüs kısmına veya ayaklarının altına Vicks denilen mentollü kremin sürülmesi çocukta bulunan akıntının giderilmesine fayda sağlar.
 • Burun akıntısı olan çocukların kullandığı eşyaların steril olmasına, hijyen kurallarına uyulması son derece önemlidir. Özellikle yattığı odadaki nevresimlerin sık değiştirilmesi, ellerini yıkama alışkanlığı kazandırılması ve kullandığı eşyaların başkasının tarafından kullanmaması son derece önemlidir.
 • Yapılan bu uygulamalara rağmen çocukta bulunan burun akıntısı giderilmiyor ise tekrar doktor kontrolü yaptırılarak hastalığın asıl nedenin saptanması son derece önemlidir. Aksi halde burun akıntısı üst solunum yollarında ileri derecede problem yaratacağı için Astım, Faranjit, bronşit gibi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Çoçuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Gripte Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Akıntısı, nefes almayı sağlayan burun organında grip hastalığıyla birlikte sıvının meydana gelmesi durumudur. Nefes alma hususunda güçlük yaratan bu rah[...]

Sol Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Akıntısı, Uzmanlar, burundan tek taraflı gelen sıvının ciddiye alınması gerektiğini vurguluyor. Eğer ki akıntıya kötü koku ve burun tıkanıklığı eşlik[...]

6 Aylık Bebek Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

6 Aylık Bebek Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

6 aylık bebek burun akıntısı, Gözlerini dünyaya sağlıklı bir birey olarak çan bir bebek anne sütüyle sorunsuz bir şekilde beslenirse aylarca herhangi bir sağlık soru[...]

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun akıntısını ne keser, burun akıntısı tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Genelde soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtisi olarak ya[...]

Aşırı Burun Akıntısı Tedavisi

Aşırı Burun Akıntısı Tedavisi

Aşırı Burun Akıntısı, vücut yapısının dengesini bozan yoğun bir şekilde meydana gelen burundan sıvı gelmesi birtakım nedenlerle birlikte ortaya çıkar. Şeffaf renk[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6