Boğaz Kuruluğu Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğaz Kuruluğu Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz kuruluğu burun akıntısı, Özellikle sonbaharın başlaması ile kış bitene kadar devam eden problemler içerisinde yer alır. Bunun yanında kişinin boğazında kaşıntı, boğazda yanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikâyetler gözlenir. Vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Üst solunum yolu hastalıkları içerisinde yer alırken; ilerlemesi halinde başka hastalıklara sebebiyet verdiği belirtilmektedir.


Boğaz kuruluğu burun akıntısı sebepleri nelerdir?

 • Nefes alırken kişinin soğuk ve kuru hava soluması boğazın kurumasına sebebiyet verir. Bu problem ile burun akıntısı görüldüğü zaman kişinin hastalığında ilerleme gözlenir.
 • Bazı hastalarda alerjik durumlardan dolayı ortaya çıktığı belirtilirken; özellikle solunan havanın pis olması, hayvan tüyü, talaş tozu gibi alerjisi bulunanlarda boğaz kuruluğu burun akıntısı sıklıkla gözlenir.
 • Ayrıca vücuda yeterli oranda su girmediği zaman boğaz kuruluğu ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı bol miktarda sıvı tüketilmesi ile giderilmesi sağlanır.
 • Bazı kişilerin sigaraya karşı alerjisi bulunduğu halde sigara kullanmaları boğaz kuruluğu burun akıntısını tetikleyen etkenler içerisinde yer alır. Sigara kullanımı vücuttan sıvı atılmasına sebebiyet verir.
 • Ayrıca gırtlak kanseri gibi problemler boğaz kuruluğunun başlıca sebepleri olabilir. Bu sebepten dolayı boğaz kuruluğu olan kişilerin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekir.
 • Alkol kullanımı boğaz kurumasını tetikleyen etkenler içerisinde yer alı.
 • Özellikle gribal sebeplerden dolayı burun akıntısı yaşanır. Bademcikte yaşanan problemler boğaz kuruluğunun başlıca sebepleri içerisinde yer alır. Özellikle burada bulunan enfeksiyon, virüs veya bakteri sebepli hastalıklar boğazda kuruluk oluşmasına sebebiyet verir.
 • Bunun yanı sıra boğaz kuruluğu burunda akıntısı oluşmasına zemin hazırlayan bazı hastalıklar bulunmaktadır. Larenjit, reflü, kronik öksürük, ses telleri üzerinde bulunan problemler, kişide bulunan yüksek ateş, şeker hastalığı, tükürük bezi kanseri gibi hastalıklarda boğaz kuruluğu burun akıntısı sebepleri içerisinde yer alır.

Boğaz kuruluğu burun akıntısı tedavisi nasıl yapılır?


Saydığımız şikâyeti bulunan kişilerin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekir. Doktorun uygulayacağı gerektiği ilaç tedaviyle hastalığın giderilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra kişinin bulunduğu ortamın nemini uygun düzeyde tutması boğaz kuruluğunun giderilmesine fayda sağlar. Bu süreç içerisinde hastanın bol su tüketmesi faydalıdır.

Boğaz kuruluğu burun akıntısı sebebiyle kişinin günde en az 3 litre su tüketilmesi gerekir. Ayrıca bunun yanında burun akıntısının giderilmesi için kişinin tuzlu su ile gargara yapması oldukça fayda sağlar. Kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekirken; özellikle C vitaminleri açısından yüksek olan besinler tüketilmesi oldukça faydalıdır. Kivi mandalina, portakal, greyfut gibi meyveler çok etkilidir. Nane limonlu çay içmeleri fayda eder. Ayrıca bitkisel çay kullanmaları bu hastalığın giderilmesinde son derece etkili olacaktır. Bu süre zarfında dinlenmeleri tavsiye edilir.

Boğaz Kuruluğu Burun Akıntısı Yorumları

soru

Şahinalp

27 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba sabahları boğazım aşırı kuruyor sanki nefes borum birbirine yapışıyor da nefes alamıyorum bu durum için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun yoğun çalıştığım için iş yerinden izin alıp doktora gitmem acil bi şey olmadıkça çok zor oluyor malum özel sektör hasta olsak kapının önüne koyarlar

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Kesilir?

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Kesilir?

Güncel

Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

6 Aylık Bebek Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

6 Aylık Bebek Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

6 aylık bebek burun akıntısı, Gözlerini dünyaya sağlıklı bir birey olarak çan bir bebek anne sütüyle sorunsuz bir şekilde beslenirse aylarca herhangi bir sağlık soru[...]

Her Sabah Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Her Sabah Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Her Sabah Burun Akıntısı, özellikle her sabah burun akıntısı ciddi bir sağlık sorunun habercisi olabilmektedir. Burun akıntısına nörolojik sebepler de eşlik ediyor is[...]

Alerjik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Burun Akıntısı, Son zamanlarda oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Genel olarak çocuklarda kendini gösterir. Alerjik burun akıntısı hastalığı sıklıkla bah[...]

Alerjik Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Alerjik Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Alerjik burun akıntısı nasıl geçer, bu rahatsızlığın ne zaman oluşacağı belli değildir ve basit bir şekilde tedavi edilebilir. Alerjik burun akıntıları yaşan bir [...]

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Burun Akıntısı İçin Bitkisel Çözüm, burun akıntısı herkesin yaşadığı bir sorundur. Çocuklarda burun akıntısı daha çok görülür. Kış ayında ve ilkbahar ayı[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6