Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısına ne iyi gelir, tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmeyen burun akıntısı, farklı hastalıklar, alerjik durumlar ve tahriş sonucu ortaya çıkabilir. Burun akıntısı, burun içindeki mukoza dokusunun anormal şekilde mukus salgılaması sonucu oluşur. Nemden faydalanmak, burun ve sinüsleri temizlemek, bitkisel karışımlar burun akıntına karşı iyi gelir. Soğuk algınlığı, grip, kızamık, sinüzit, boğaz iltihabı, polen alerjisi, kedi-köpek tüyleri, bahar nezlesi, kirli hava, hormonal dengesizlikler, burun kanallarında oluşan tümörler, bazı kullanılan ilaçlar, burun duvarının kayması, burna yabancı madde kaçması burun akıntısı nedenlerine örnek verilebilir. Burun akıntısı tedavisi de nedenlerine yönelik yapılmalıdır. Bu makalemizde burun akıntısına ne iyi gelir, sorusuna cevap bulabilirsiniz.


Burun akıntısına ne iyi gelir?


Burun akıntısının tedavisini yapabilmek için öncelikli olarak akıntıya neyin sebep olduğunu bulmak gerekir. Neden tespit edilerek uygun tedavi başlatıldığında kısa sürede çözüm sağlanabilir. Ayrıca evde yapılabilecek yöntemlerle de akıntı kontrol altına alınabilir.

Burun temizliği ve tahrişten uzak durmak: Burnu düzenli olarak temizlemek burun akıntısının oluşmasını önler. Şiddetli sümkürmek burnu tahriş edebileceğinden dikkatli davranılması gerekir. Hava kirliliği, duman, tahriş edici maddelerden kaçınmak gerekir. Bazı parfüm ve kozmetik içerikli ürünler de burun akıntısına yol açabileceğinden bu tarz ürünlerden de kaçınmak gerekir.

Neti pod kullanımı: Burun temizliği için bu tarz ürünler kullanılabilir. Tuzlu su solüsyonları bu aletler sayesinde burunda etkili temizlik sağlar. Solüsyona gliserin ekleyerek etkisi arttırılabilir.

Masaj yapmak: Sinüslerdeki baskıyı azaltmak ve burun akıntısından kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Burun iki parmakla sıkıştırılarak belli aralıklarla işlem tekrarlanabilir. Göz çevresi, alın, iki kaş arası, kulak memesi gibi alaanlara hafif baskı uygulayarak masaj yapıldığında burun akıntısına karşı iyi gelir.

Nem: Burun akıntısına ne iyi gelir, diye merak edenler ya da çözüm arayanlarda nemden yararlanabilir. Nem mukusu incelten etkili bir çözümdür. Sıcak duş almak, bulunulan odanın nemlendirilmesi için nem cihazları kullanmak faydalı olur. Sıcak bitki çayları da yudum yudum içilebilir. Zencefil, zerdeçal çayı bu alanda oldukça etkilidir.

İlaç tedavisi: Burun akıntısı farklı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmışsa ve bu hastalık teşhis edilmişse ilaç tedavisi gerekebilir. Doktor rahatsızlığa yönelik, iltihap giderici ilaçlar, ağrı kesiciler, antibiyotikler reçete edebilir. Bunun için, mentollü merhemler, magnezyum, çinko takviyesi, burun spreyleri, vicks kullanılabilir.


Burun akıntısına iyi gelen bitkiler


Zerdeçal-zencefil: Her iki bitkide antioksidan bakımından faydalı olan ve soğuk algınlığına karşı kullanılan bitkidir. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan burun akıntısı için bu bitkilerden yararlanılabilir. Bitkiler ayrı ayrı çay şeklinde hazırlanıp, bal ve limonla lezzetlendirilerek içilebilir. Ayrıca zerdeçal bir tencere içinde kaynatılarak buharı solunduğunda mukus inceltici etki yaratır.

Okaliptüs yağı: Burun akıntısı için etkili olan ve yaygın şekilde kullanılan bitkisel bir yağdır. Yağın buharı teneffüs edilebilir, ayrıca yağ avuç içine ya da bir mendile damlatılarak kokusu çekilebilir. Burun akıntısı için oldukça etkilidir.

Sarımsak: Burun akıntısına ne iyi gelir, dendiğinde akla ilk gelen bitkilerden biri sarımsaktır. Sarımsak yemeklere eklenerek, hap şeklinde yutularak ya da çay olarak içilebilir.

Fesleğen çayı: Günde 3 fincan fesleğen çayı içmek burun akıntısı için iyi gelir. Fesleğen çayının soğuk algınlığı, öksürük, balgam üzerinde olumlu etkileri vardır. Çiğ ya da yemeklere ilave edilerek de tüketimi sağlanabilir.

Hardal yağı: Burun akıntısı ve tıkanıklığına karşı iyi gelir. Antibiyotik etkisi enfeksiyon hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan burun akıntısı içinde faydalı olur.

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Nezle burun akıntısı nasıl geçer, genel olarak havaların soğumasıyla kış aylarında görülen üst solunum dediğimiz yerin enfeksiyonları nezle ve grip gibi hastalıkla[...]

Alerji Hapşırma Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerji Hapşırma Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerji hapşırma burun akıntısı: İnsanların sık sık karşılaşmış olduğu hastalıklar vücutta bazı belirtilerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Ayrıca bu hastal[...]

Sarı Burun Akıntısı Tedavisi

Sarı Burun Akıntısı Tedavisi

Sarı Burun Akıntısı, Vücudun işlevini yerine getirmesi açısından oksijen alımını sağlayan burun organının salgıladığı sıvının sarı renkte olması enfeksiyon [...]

Şiddetli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Burun Akıntısı, birtakım nedenlerle birlikte ortaya çıkan her yaştan insanda görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Nezle ve grip hastalığını meydana geti[...]

Bebeklerde Ateş ve Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş ve Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş ve Burun Akıntısı, Bir kısım hastalık ve rahatsızlıklar bebeklerde ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bebekler fıtrat olarak zararlı vir�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6