Sol Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Sol Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Akıntısı

Uzmanlar, burundan tek taraflı gelen sıvının ciddiye alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Eğer bu akıntıya kötü koku ve burun tıkanıklığı eşlik ediyorsa, sebebinin araştırılması gerektiğini belirtmektedirler.

Sol Burun Akıntısı Sebepleri Nelerdir?

Sol burun akıntısı, genellikle alerjik rinit veya nezle ile karıştırılmaktadır. Ancak bazen bu durum, masum görünmeyen ve yaşamı tehdit edebilecek ciddi sebeplerden kaynaklanabilir. Kafatasımızın bazı kemikleri ince ve hassastır; bu kemikler çeşitli etkenler nedeniyle zarar görebilir veya açıklık oluşabilir. Kilolu kadınlar ve hipertansiyonu olan bireyler daha yüksek risk grubunda yer almaktadır. Tek taraflı burun akıntısının:
  • Şeffaf renkte ve birikebilen kıvamda olması,
  • Kişiye göre tatlı veya tuzlu bir sıvı olması
omurilik sıvısından kaynaklanabileceği düşünülür. Gece boyu biriken sıvı, eğildiğimizde, namaz kılarken veya ayakkabımızı bağlarken tek burun deliğinden dışarı akabilir. Bu durum, menenjitin bir göstergesi olabilir. Beyin zarı, beyni dışarıdaki mikroplardan ve enfeksiyonlardan korur. Eğer bu zar herhangi bir nedenle zarar görürse, beynin belirli bir bölgesinde enfeksiyon ve hasar oluşabilir ve bu da burunda tek taraflı akıntıya yol açar. Bu durum menenjit olarak tanımlanır. Burun, dezenfekte olmayan mikroplar ve enfeksiyonlarla çok iç içe bir organ olduğundan, burundan gelen sıvının geldiği yoldan içeri mikrop taşıması hayati tehlike yaratabilir veya yürüme, konuşma gibi fiziksel aksaklıklara sebep olabilir. Ayrıca, çocukluk çağında buruna sokulan yabancı cisimlerin o bölgede sertleşmesi ve burnun belirli bölgelerini tıkaması da tek taraflı burun akıntısına neden olabilir. Birçok hasta, kötü koku ve burun akıntısı şikayeti ile doktora başvurmaktadır.

Tek Taraflı Burun Akıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Travmadan kaynaklanan vakalarda, zar yırtıklarının kendiliğinden kapandığı gözlemlenmiştir. Ancak kendiliğinden oluşan durumlarda zarın kendiliğinden kapanması beklenmez. Sol burun akıntısı hala devam ediyorsa, sıvıdan alınan örnek analiz edilir. İki tip yöntemle tedavi edilebilir:
  • Önceden kafatası açılarak zar onarılırken,
  • Günümüzde endoskopik yöntemle burundan girilerek yırtık onarılmaktadır.
Bu tedavi yönteminde %90 başarı sağlanmakta ve hasta normal hayatına şikayetsiz ve risksiz bir şekilde devam edebilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

3 Aylık Bebek Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Bebek Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Şeffaf Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Şeffaf Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Akıntısını Durdurma Yöntemleri

Burun Akıntısını Durdurma Yöntemleri

Gripte Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Akıntısını Ne Durdurur?

Burun Akıntısını Ne Durdurur?