Burun Akıntısını Ne Durdurur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Burun Akıntısını Ne Durdurur?

Burun akıntısını ne durdurur, burun akıntısı alerji, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Burun akıntısı bu tür nedenlerden dolayı ortaya çıkmışsa evde uygulanabilecek bazı yöntemler sayesinde ortadan kaldırılabilir. Uzun süre devam eden ve nedeni belli olmayan burun akıntısı için doktora başvurularak altta yatan nedenin tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda altta yatan neden tedavi edildiğinde burun akıntısı da tedavi edilmiş olur. Yazımızın devamın burun akıntısını ne durdurur, sorusuna yanıt bulabilirsiniz.


Burun akıntısını ne durdurur?


Zerdeçal: Burun akıntısına karşı kullanılan etkili çözüm önerilerindendir. Antioksidan, antibakteriyel ve anti inflamatuar özellikleri bulunan zerdeçal burun akısını olduğu dönemlerde günde 2-3 defa kullanılabilir. Zerdeçal burun akıntısı için farklı birkaç yöntemle kullanılmalıdır. Çay kaşığının ucuyla toz zerdeçal, bir çay fincanı keten tohumu yağının içine eklenerek ocakta ısıtılır. Isınan karışımın buharı burun akıntısı için teneffüs edilir. Bunun haricinde yarım çay kaşığı toz zerdeçal yeterli ölçüde suya eklenir. Karıştırılarak günde iki defa içilir. Burun akıntısı için bir diğer yöntem ise 1 su bardağı ılık süre bir çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir ve karıştırılarak tüketilir.

Tuzlu su: Tuzlu su burun akıntısını durdurduğu gibi burunda akıntı nedeniyle oluşan tahrişi de azaltıcı etkiye sahiptir. Mukusun dağılmasına yardımcı olur. Yarım çay kaşığı tuz 1 su bardağı ılık suya ilave edilerek karıştırılır. Karışım burun kanallarına damlatılır. Hafif nefes alınarak tuzlu suyun kanallara dağılması sağlanır. Birkaç saniye beklendikten sonra burun silinerek temizlenir.

Hardal yağı: Burun akıntısıyla birlikte soğuk algınlığı belirtilerini de hafifleten hardal yağı, oldukça güçlü antibiyotik, antiviral etkiye sahiptir. Hardal yağı ısıtılarak burun içine birkaç damla damlatılır. Birkaç saniye bekledikten sonra baş eğilerek yağın dışarı akması sağlanır. Hardal yağının bir diğer kullanım yolu da teneffüstür. 3 yemek kaşığı hardal yağı, 1 çorba kaşığı kimyon tohumuna eklenerek karıştırılır. Tencereye alınarak ısıtılır, buharı teneffüs edilir.

Zencefil: Burun akıntısını ne durdurur, sorusunun bir diğer cevabı da zencefildir. Zencefil bıçak yardımıyla ufak ufak kesilir ve tuz eklenerek çiğnenir. Burun akıntısını durdurmak için çay şeklinde de hazırlanabilir. Kök zencefiller ince ince doğranarak bir su bardağı suya eklenip kaynatılır. Kaynayan çay süzülerek balla tatlandırıp içilir. Teneffüs yoluyla da kullanılabilir. Zencefil tencereye eklenip suyun içine ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan karışım teneffüs yoluyla solunur.

Buhar: 2 bardak kadar su kaynatılır. Kaynayan suya okaliptüs yağı eklenir. Dışarı çıkan buhar solunur. Günde 3 defa yapılabilir.

Sarımsak: Burun akıntısını durdurmak için önerilen bitkilerden biridir. Antibiyotik etkisi ve antiseptik etkisi bulunmaktadır. 4 diş sarımsak bir su bardağı suyun içinde kaynatılır. Süzüldükten sonra çok az toz şeker eklenerek içilebilir. Günde iki defa tüketilebilir. Sarımsak hap gibi yutulabileceği gibi çiğnenerek de tüketimi yapılabilir.

Okaliptüs yağı: 2 su bardağı kadar su ufak bir tencereye alınarak üzerinde okaliptüs yağından 7 damla ilave edilir. Beraberinde 5 damla lavanta yağı eklenerek ısıtılır. Isınan karışım teneffüs edilerek burun akıntısından kurtulmak mümkün olur.

Fesleğen: Burun akıntısı ve tıkanıklığı tedavisinde fesleğenden yardım alınabilir. 4 tane fesleğen yaprağı sabah kahvaltı öncesi ve gece yatmadan önce çiğnenerek tüketilir.

Tarçın ve bal: Bakterileri temizleyici özelliği olan tarçın, antibiyotik etkisi olan balla karıştırılarak burun akıntısına karşı kullanılabilir. 1 çay kaşığı toz tarçın 2 çorba kaşığı bala eklenir. İçine tercihe göre limon suyu da ilave edilerek tüketimi sağlanabilir. Bal ılık suyun içine eklenip limon suyu ilavesi yapılarak da burun akıntısı için tüketilebilir.

Acıbiber: Burun akıntısı ve tıkanıklık için kullanılabilecek bir yöntemdir. Acıbiber düzenli şekilde her gün tüketilirse burun akıntısını hafifletir. Burun kanallarını temizleyici özelliği vardır.

Burun Akıntısını Ne Durdurur Yorumları

soru

Hürkan

26 Ağustos 2018 Pazar

Soğuk algınlığım var ve burnum çok akıyor. Burun akıntısını geçirmek için evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir?

Cevap yaz
cevap

Abdünnasır

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba burun akıntınız var ise nane limon çayı içebilirsiniz içerisine doğal antibiyotik olan balı koymanızı öneririm. Bunun dışında en kötü hastalıkların bile çaresi olan acı biberi bol bol tüketin. Uygulama için ise tuzlu suyu deneyebilirsiniz. Burnunuzun içine hazırladığınız tuzlusuyu tıkanıklık ayılana kadar dökün hem burun mukozasını yumuşatır hem akıntıyı geçirir

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Sabahları Burun Akıntısı Nedenleri?

Sabahları Burun Akıntısı Nedenleri?

Sabahları burun akıntısı, durumu kronik bir hale dönüşmüş olabilir ve kişi bu durumdan dolayı uykusundan verimsiz uyanmasına neden olur. Sabahları burun akıntısı, g[...]

Balgamlı Öksürük Burun Akıntısı Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürük Burun Akıntısı Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürük Burun Akıntısı Ne İyi Gelir; konusunda önerilebilecek en doğal çözümlerden biri bol tarçınlı sıcak sıcak sütü her gece uyumadan önce içmek ve[...]

Çocuklarda Yeşil Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Yeşil Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Yeşil Renk Burun Akıntısı, özellikle kış aylarında burun akıntısı nedeni ile çocuk doktoruna başvuran aile sayısı hiç de azımsanamayacak kadar fazladı[...]

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun akıntısını ne keser, burun akıntısı tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Genelde soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtisi olarak ya[...]

Sol Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Akıntısı, Uzmanlar, burundan tek taraflı gelen sıvının ciddiye alınması gerektiğini vurguluyor. Eğer ki akıntıya kötü koku ve burun tıkanıklığı eşlik[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6